Plan lekcji

Na skróty

X Konkurs Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej rozstrzygnięty

0133W pierwszy dzień wiosny br. 2023 w krośnieńskim „Mechaniku” odbył się finał X edycji Konkursu Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej. Tegoroczny konkurs był rekordowy jeżeli chodzi o liczbę uczestników i zdecydowanie przebił nasze oczekiwania w popularyzacji idei konkursowej dotyczącej wiedzy uczniów szkół podstawowych w zakresie nowoczesnych technologii. Ogółem do finału zgłoszonych zostało 132 uczniów z 42 szkół podstawowych województwa podkarpackiego.
Jak co roku, głównym celem organizacji konkursu jest promowanie nowoczesnych technologii, które są wykorzystywane w innowacyjnej gospodarce. Warto też zaznaczyć, że pierwszy kontakt każdego młodego człowieka z tymi dziedzinami może być w szkole i dlatego oferujemy własne możliwości zdobywania wiedzy i umiejętności w systemie szkolnym w oparciu o naszą infrastrukturę dydaktyczną występującą w tych branżach. Czynimy to świadomie zaznaczając, że to właśnie w tych dziedzinach istnieje największe zapotrzebowanie kadrowe w innowacyjnej gospodarce regionu, Polski i świata. Przy tym są to zawody deficytowe, ciekawe, wysoko płatne i bezpieczne w planowaniu kariery zawodowej każdego dzisiaj ucznia, a kiedyś dorosłego człowieka.

Konkurs wzorem lat ubiegłych był objęty honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Krosna. Został również wpisany na listę konkursów punktowanych przy wyborze szkoły ponadpodstawowej.
Konkurs został oficjalnie rozpoczęty przez dyrektora ZSM Bogdana Adamskiego, a na rozpoczęciu jak i oficjalnym podsumowaniu konkursu obecni byli zaproszeni goście, którzy byli fundatorami naszych nagród :

Pan Robert Mrozek – Firma EUROSIM3
Pan Jacek Brzozowski – Firma EUROSIM3
Pan Tomasz Kielar - Dyrektor Rozwoju i Przygotowania Produkcji - Firma EBA Sp z o.o
Pan Zbigniew Leniowski - Prezes PGNiG Technologie S.A. w Krośnie
Pani Magdalena Kopacz – Kierownik Działu Komunikacji PGNiG Technologie S.A. w Krośnie
Pan Bogdan Kolarczyk - Wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie
Pani Dorota Krygowska – Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie

W tym roku podobnie jak w poprzednich edycjach nauczyciele wraz z uczniami oprócz bardzo ciekawych zadań konkursowych przygotowali część dodatkową, w której młodzież naszej szkoły mogła podzielić się ze swoimi młodszymi kolegami wiedzą techniczną, prezentując ciekawe projekty, wśród których były ich prace własne jak i prace wykonane wraz z nauczycielami na zajęciach laboratoryjnych i praktycznych. Przygotowane również były stanowiska Erasmus+, ponieważ Zespół Szkół Mechanicznych od wielu lat realizuje projekty w ramach których młodzież oraz kadra edukacyjna bierze udział w praktykach, stażach oraz szkoleniach zagranicznych, a rezultatem ich zagranicznych wyjazdów są również ciekawe pomoce dydaktyczne, które mogliśmy zaprezentować młodzieży ze szkół podstawowych i ich opiekunom.
Nowością w tegorocznej edycji konkursu było punktowane zadanie związane z pierwszą pomocą na 3 fantomach realizowane przy pomocy Instytutu Pielęgniarstwa Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie.

Tegoroczny konkurs składał się z trzech części:

Pierwsza część to test jednokrotnego wyboru, za który można było uzyskać maksymalnie 30 punktów. W drugiej części uczniowie mieli za zadanie zmierzyć się z przygotowanymi praktycznymi zadaniami, które zostały przygotowane w laboratoriach Centrum Kształcenia Zawodowego, za które również mogli uzyskać w sumie 30 punktów i w końcu trzecia część konkursowa to jazda na czas z wykorzystaniem 4 symulatorów jazdy, gdzie punktowanych było 20 najlepszych czasów, a tym samym uczniów. Finał konkursu dla 10 najlepszych uczniów odbył się na symulatorze jazdy „Maluch”. O wynikach rywalizacji zadecydowała sumaryczna liczba punktów z wszystkich części konkursowych, co pozwoliło organizatorom wybrać laureatów:

Miejsce I
Prugar Hubert – Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Jana Pawła II w Krośnie
Miejsce II
Brózda Alex – Szkoła Podstawowa w Sieniawie
Miejsce III
Piejko Hubert – Szkoła Podstawowa w Gaci k. Przeworska

Laureaci konkursu zostali uhonorowani cennymi nagrodami ufundowanymi przez naszych partnerów:
Sponsorem głównej nagrody – roweru, była firma Eurosim3. Pozostałe nagrody zostały ufundowane przez firmę EBA, PGNiG Technologie S.A. oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie.

Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie wszystkim nauczycielom i ich uczniom, gratulujemy laureatom, i serdecznie zapraszamy za rok na XI edycję konkursu i już teraz mamy nadzieję że pobijemy kolejne rekordy.

 

persp

konkurs 2

jubileusz

SPACER

baner egzaminy 2024

baner festiwal 2

librus

praktyki 2

spot 2

 

 

PARTNERZY
  GO PGNiG Technologie poziom RGB   43   lotams   logo1
 
              Eba logo

 DANE KONTAKTOWE                          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
       PANS   logo A M           
     pwsz ch