Plan lekcji

Na skróty

W Mechaniku odbył się XI Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki

002830 maja br. we wtorek w „Mechaniku” odbył się XI Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki. Festiwal był adresowany do młodzieży szkół podstawowych Miasta Krosna, Powiatu Krośnieńskiego i sąsiednich powiatów. Podczas tego eventu zaprezentowano szereg atrakcji dla odwiedzających, a dla młodzieży szkolnej udział w licznych eksperymentach naukowych i laboratoryjnych. W tym roku zaprezentowano nową formułę Festiwalu, który otrzymał dofinansowanie z Funduszu Norweskiego co wpłynęło na bogatszą ofertę ZSM gdzie były prezentowane eksperymenty popularnonaukowe, zajęcia laboratoryjne, ćwiczenia dydaktyczne, gry, łamigłówki i pokazy nie tylko z zakresu wiedzy. Myślą przewodnią nadal było pokazanie, że nauka nie musi być nudna… Wydarzenie to zostało objęte patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Krosna. Festiwal rozpoczął się o godz. 9.00 gdzie dyrektor Bogdan Adamski przywitał zaproszonych gości, młodzież szkolną, nauczycieli, rodziców, przedstawicieli firm i uczestników Festiwalu, którzy przygotowali swoje ekspozycje i zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonał Pan Bronisław Baran - Zastępca Prezydenta Miasta Krosna. Miło nam było również gościć na inauguracji Festiwalu: Pana Tomasz Solińskiego – Zastępcę Prezydenta Miasta Krosna, Pana Zbigniewa Kubita – Przewodniczącego Rady Miasta Krosna, Panią dr Agnieszkę Woźniak - Prorektora ds. Rozwoju PANS w Krośnie, Panią Reginę Chrzanowską – dyrektora PUP w Krośnie, Panią Stanisławę Kasprzycką - Wiceprezesa PGNiG Technologie S.A., Pana Leszka Buryłę – Komendanta Miejskiej Policji w Krośnie, Pana Zbigniewa Nowaka – Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie oraz przedstawicieli różnych firm i instytucji. Następnie goście oraz dzieci i młodzież szkolna wzięli udział w pokazach Centrum Nauki Kopernik, także w poznawaniu gwiazd i planet prezentowanych przez Mobilne Planetarium oraz w pokazach i ćwiczeniach z dziedziny robotyki, automatyki, mechaniki, mechatroniki, chemii, fizyki, nauk przyrodniczych, lotnictwa, motoryzacji, bezpieczeństwa ruchu drogowego, wojskowości i bardzo praktycznych np. w rozumieniu i interpretowaniu zjawisk przyrodniczych. Wszystko to było przygotowane przez uczelnie wyższe, jednostkę woskową w Przemyślu i Sanoku, WORD w Krośnie, firmy lotnicze LOT AMS, Linetech, Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, uczniów i nauczycieli ZSM oraz inne podmioty reprezentujące nowoczesną myśl techniczną w innowacyjnej gospodarce.
Jako organizatorzy całego przedsięwzięcia mamy nadzieję, że poprzez realizowanie idei Festiwalu, udało się ożywiać naukę, dzięki której można poznawać świat poprzez zabawę, eksperymenty i udowadniać, że nauka nie musi być nudna i że nie musi być poprzedzona stresem dla poznawania otoczenia i zjawisk towarzyszących nam na co dzień. Ponadto, wyraźnie dawało się zauważyć, że Mechanik przy okazji Festiwalu promował i rekomendował młodzieży szkolnej zawody nowoczesnych technologii tak bardzo ważne dla współczesnej gospodarki. Pokazywano kwalifikacje i kompetencje, które najlepiej przygotowują do życia bez zmartwień o własną przyszłą karierę zawodową. Kompetentnie ukazywano świat wymagań ale też wskazywano instrumenty, które pozwolą młodemu pokoleniu ten świat kształtować.
Mamy nadzieję, że Festiwal spełnił swoje oczekiwania i rozumiejąc oczekiwania dzieci, a także młodzieży szkolnej postaramy się nowe akcenty zastosować i przygotować w XII edycji Krośnieńskiego Festiwalu Nauki i Techniki, na którą zapraszamy wiosną 2024 r.
Poniżej prezentujemy zdjęcia z Festiwalu.

persp

konkurs 2

jubileusz

SPACER

baner egzaminy 2024

baner festiwal 2

librus

praktyki 2

spot 2

 

 

PARTNERZY
  GO PGNiG Technologie poziom RGB   43   lotams   logo1
 
              Eba logo

 DANE KONTAKTOWE                          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
       PANS   logo A M           
     pwsz ch