Święto Komisji Edukacji Narodowej w "Mechaniku"

image_21413 października 2011r. w krośnieńskim ‘Mechaniku” odbyła się uroczystość upamiętnienia utworzenia Komisji Edukacji Narodowej w 1773r. Uczniowie w części artystycznej przypomnieli moment utworzenia KEN, jak i jej znaczenie dla chwili przeprowadzenia reform po pierwszym rozbiorze w Rzeczpospolitej. Ówczesne reformy miały dać podstawę pod nowe i lepsze kształcenie dla Rzeczpospolitej. Dla naszego kraju i narodu tamten czas i próba rozwiązywania tamtych problemów są nadal ważne nie tylko ze względu na historyczną pamięć ale i dzień współczesny, gdzie wartość wielkiego narodu „wykształconymi się mierzy”. Dlatego w wolnej Polsce przypominanie tamtych dni i idei jest ważne nie tylko ze względów historycznych ale także dla pokazania wartości jak ważna jest wiedza dla obrony wolności i niepodległości oraz indywidualnej przyszłości każdego młodego człowieka. W części artystycznej wzięli udział uczniowie wszystkich klas oraz nauczyciele.