Plan lekcji

Na skróty

Wakacyjne staże w Maladze

P1160112Wakacje dla większości uczniów to czas odpoczynku i nabierania sił na kolejny rok szkolny. Uczniowie „Mechanika” połączyli chęć poznania nowych miejsc oraz możliwość zdobywania tak ważnych doświadczeń zawodowych biorąc udział w projekcie pn. „Mechanik w Europie II”. Projekt został w całości sfinansowany z funduszy unijnych z programu POWER VET, a jego główne założenia to podniesienie kompetencji zawodowych i językowych uczniów ZSP3 poprzez udział w dwutygodniowych stażach wakacyjnych.
Aby 16-osobowa grupa uczniów klas drugich i trzecich technikum mogła 08 lipca wylądować na płycie lotniska Malaga w Hiszpanii potrzebne były miesiące przygotowań, jeszcze w trakcie trwania roku szkolnego. Podstawowy kurs języka hiszpańskiego, zawodowo- kulturowy kurs języka angielskiego, zajęcia z pedagogiem szkolnym oraz specjalistą do spraw bhp, jak również spotkanie z kadrą zarządzającą projektem pozwoliło przygotować młodzież do wyjazdu na staże w obcym, nieznanym im środowisku pracy.
Codziennie rano, komunikacją miejską, z przesiadkami w stolicy wybrzeża Costa del Sol – Maladze, 6 uczniów branży samochodowej oraz 10 mechatroników, docierało do pracy w warsztatach samochodowych oraz firmach branży mechatronicznej. Ich praca nie różniła się niczym od wykonywanych obowiązków i poleceń innych pracowników firm, choć dla naszych uczniów największym problemem okazało się przełamanie bariery językowej……., ale udało się.
Patryk o swoim pobycie w Hiszpanii powiedział "Praktyka w Hiszpanii była dla mnie na prawdę niesamowitym przeżyciem. Miałem szanse pracować w profesjonalnym warsztacie samochodowym u boku specjalistów, którzy pozwolili mi nauczyć się wiele dotychczas niepoznanych rzeczy w tej branży. Diagnozowałem oraz usuwałem usterki w samochodach, wykorzystując nowoczesne narzędzia i urządzenia. Jeśli chodzi o komunikacje zdarzały się różne trudności, ale radziliśmy sobie z tym i z dnia na dzień było coraz lepiej. Praca przebiegała bezstresowo i przyjemnie. Przez cały wyjazd zyskiwaliśmy doświadczenie nie tylko branżowe, ale również przełamywaliśmy bariery językowe, poznawaliśmy wspaniałych ludzi i zobaczyliśmy piękny kraj jakim jest Hiszpania."

Popołudnia oraz weekendy obfitowały w liczne wycieczki oraz wyprawy, pozwalające poznać kulturę i zabytki Malagi – największej po Sewilli metropolii regionu Andaluzja. Góry Sierra Nevada, które widzieliśmy już z okien samolotu zapowiadały niesamowitą przygodę w tym pięknym miejscu. Malaga to miasto z bogatą historią o której opowiedział nam anglojęzyczny przewodnik oprowadzając po najsłynniejszych zabytkach tego miasta: La Alcazaba największej w całej Hiszpanii budowli warownej wzniesionej przez muzułmanów budowanej od VII do XI wieku naszej ery oraz Castillo de Gibralfaro, który został zbudowany w XIV wieku, z którego do dziś zachowały się solidne baszty obronne.
Razem z naszym przewodnikiem odwiedziliśmy również Cordobę – miasto w którym największą atrakcją jest Mezquita czyli wielki meczet perła średniowiecznej architektury religijnej islamu o powierzchni 23400 m2. Budowlę tę rozpoczął budować w 786 r. pierwszy emir Cordoby, a kolejni władcy przez wieki rozbudowywali ją do obecnych rozmiarów.
Pozostały wolny czas obfitował w odpoczynek na pięknych plażach wybrzeża Costa del Sol, rejsie katamaranem, choć dla niektórych morze było zbyt zimne…….cóż na to nie mieliśmy wpływu, a cała reszta to nasz wspólny wysiłek, aby zadowolenie wracających uczniów do Polski było na jak najwyższym poziomie.

PARTNERZY
  GO PGNiG Technologie poziom RGB   43   lotams   logo1
 
              Eba logo

 DANE KONTAKTOWE                          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
       PANS   logo A M           
     pwsz ch