IX Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki – zapraszamy !

fest

Kolejnym wydarzeniem realizowanym w formie online, którego organizatorem jest Zespół Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica w Krośnie jest IX Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki. Festiwal jest zaplanowany na 28 kwietnia 2021r. (środa) i będzie miał mieszaną formę. Startujemy ze studiem na żywo punktualnie o godzinie 10.00, a w planie specjalnie przygotowany pokaz naukowo-techniczny z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie jak również ciekawe materiały filmowe, spotkania i wywiady. Dodatkowo na stronie internetowej szkoły przygotowany będzie panel o nauce i technice pod kątem branży motoryzacyjnej, mechanicznej, lotniczej i mechatronicznej, w których znajdą się ciekawe materiały filmowe przygotowane przez naszych uczniów jak i współorganizatorów eventu.
Festiwal jest adresowany do młodzieży szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych Miasta Krosna, powiatu krośnieńskiego oraz innych powiatów województwa podkarpackiego, podczas którego zaplanowano szereg atrakcji, które udowodnią że nauka nawet w czasach pandemii, nie musi być nudna. Przekrój zaplanowanych przez nas materiałów jest bardzo szeroki i nie dotyczy tylko techniki i innowacji związanych z naszą szkołą.

W szczegółowym programie festiwalu będzie można zobaczyć różne ciekawe projekty którymi w okresie wiosennym żyje nasz region jak np.

- uczestnictwo w sportach motoryzacyjnych jak rajdy, poznawanie zasad bezpiecznego korzystania na drogach publicznych z rowerów, motorowerów, motocykli, samochodów itp.;

- ciekawe prezentacje zaproponują firmy lotnicze jak np. serwisowanie i przygotowanie do lotu statków powietrznych, nauka latania lub dlaczego w ogóle statki powietrzne się unoszą;
- eksperymenty naukowe zaprezentują w swoich laboratoriach uczniowie z „Mechanika”;
- podsumowaniem dnia festiwalowego będą prezentacje Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, które nawiążą do tematyki lotniczej odnosząc się do praw fizyki, które tym zjawiskom nadają odpowiednią możliwość;
- pojawią się także inne prezentacje „niespodzianki”, które będą zapewne nie mniej atrakcyjne niż te, które online da się wykreować;

To tylko niektóre moduły tematyczne, które na Festiwalu się pojawią, a przy tym ciekawi goście, prezenterzy i ich pasje.
Poprzez realizowanie idei Festiwalu, pragniemy nieustannie ożywiać naukę, dzięki której można poznawać świat metodą zabawy, eksperymentu i udowadniać, że wcale nie musi być poprzedzona stresem dla poznawania otoczenia oraz zjawisk towarzyszących nam na co dzień. Ponadto, pragniemy dzieciom i młodzieży szkolnej pokazywać zawody nowoczesnych technologii, pokazywać kwalifikacje i kompetencje, które najlepiej przygotowują do życia bez zmartwień o własną przyszłą karierę zawodową, a przy tym łączymy to z własną pasją i osobistym rozwojem zainteresowań. Pragniemy zaprezentować świat wymagań ale też pokazywać instrumenty, które pozwolą młodemu pokoleniu ten świat kształtować. Dlatego nasza idea wyprzedzania przyszłości ma polegać na tym aby uczyć jak samemu tę przyszłość kształtować.

Uczestnictwo w tegorocznej edycji festiwalu jest bardzo proste. Należy w dniu festiwalu 28 kwietnia 2021r. o godzinie 10.00 wejść na naszą stronę internetową www.zsm.krosno.pl i dołączyć do transmisji na żywo, która potrwa około 2,5 godziny. Po zakończeniu transmisji na żywo część materiałów będzie dostępna na specjalnie przygotowanej platformie festiwalu.
Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami filmowymi i fotograficznymi z poprzednich edycji Festiwalu na naszej stronie internetowej w panelu: Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki.
Poniżej prezentujemy część fotek z poprzednich edycji.
Zapraszamy na Festiwal online 28 kwietnia 2021 r. o godz. 10.00

festiwal 2021 online program imprezy