Poznaj Polskę: Kraków

073 grudnia 2021 roku uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie udali się do Krakowa na wycieczkę zorganizowaną w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. W ramach nagrody 40 uczestników, którymi byli wyróżniający się w swoich klasach uczniowie, skorzystało z wyjazdu za darmo, dzięki wsparciu finansowemu z budżetu państwa i rady rodziców ZSM.

mein poznaj polske logo  Logo ministerstwo poziom PL czarne

Zwiedzanie Krakowa rozpoczęliśmy od spaceru w okolicach Starego Miasta i Wawelu, podziwiając przy okazji królową polskich rzek – Wisłę. Po zaczerpnięciu świeżego powietrza udaliśmy do Muzeum Oskara Schindlera, niemieckiego przedsiębiorcy, który w czasie II wojny światowej uratował wiele ludzkich istnień zatrudniając Żydów w swojej fabryce. Pani, która była naszym przewodnikiem, bardzo ciekawie opowiadała również o codziennym życiu polskich Żydów podczas wojny, wprowadzając nas w nastrój zadumy.

01
Ostatnim przystankiem w naszej krótkiej wędrówce po Krakowie było miejsce, o którym wielu z nas może powiedzieć: „To mi się podoba, o to chodzi”😊. Mowa oczywiście o Muzeum Lotnictwa Polskiego - tutaj nasze emocje uległy natychmiastowej zmianie. Samoloty, śmigłowce, szybowce, motoszybowce zgromadzone w tym wyjątkowym miejscu to przekrój historii podniebnej przygody człowieka od czasów Ikara do dziś. Dzięki naszym przewodnikom poznaliśmy sporo detali technicznych i ciekawych historii związanych z tymi pięknymi maszynami, obejrzeliśmy mnóstwo statków powietrznych, małych i dużych, starszych modeli oraz nowoczesnych maszyn i tylko szkoda, że grudniowe dni są takie krótkie, a my musieliśmy wracać do domu…

plakat budzet panstwa 420x297