Święto Niepodległości w Mechaniku

11 11 miniNiepodległość i wolność to najwyższe wartości dla każdego narodu. W tym roku dla nas Polaków ma to szczególne znaczenie gdy zauważamy, że część naszego regionu europejskiego nie ma zagwarantowanego bezpieczeństwa na zawsze. Najcenniejsze nasze wartości wywalczone i naznaczone krwią naszych przodków mogą być jeszcze poddawane próbie czasu, a nasza gotowość do obrony wszystkiego co jest święte bo dotyczy naszej ziemi, naszych rodzin i naszego bezpieczeństwa – może być wystawiane na próbę. Właśnie ostatnie dni powodują, że zadajemy sobie pytanie, czy nasze bezpieczeństwo jest trwałe i czy może nadejść czas większego zatroskania. Wszyscy wierzymy w to, że świat zapłacił już wystarczająco wysoką cenę za pokój i że ta wartość jest nieustająco doceniana i pielęgnowana. Obyśmy wszyscy mieli w tym rację i obyśmy zawsze przemawiali jednym głosem jako naród gdy to poczucie spokoju może być trudniejsze do obrony. Gdy o tym rozmyślamy to warto odwołać się do chwil towarzyszących naszym dziadkom i pradziadkom, którzy odbudowywali nasze państwo w 1918 r. Sięgając do tych czasów, widzimy entuzjazm i poświęcenie wszystkich tych, którzy nie wahali się oddać Polsce samych siebie w drodze do wolności i niepodległości.

Temu była właśnie poświęcona akademia z okazji Święta Niepodległości w ZSM w dniu 10 listopada br. Uroczystość ta została zorganizowana w auli, gdzie ze względów epidemicznych zaproszono jedynie przedstawicieli społeczności uczniowskiej. W obecności sztandaru szkoły odśpiewano hymn państwowy, a uczniowie zaprezentowali wspaniałą część artystyczną przywołującą pamięć o listopadzie 1918 r. w Krośnie i regionie krośnieńskim. Być może wielu uczniów usłyszało o losach swoich przodków ze swojej miejscowości i rodziny, którzy ofiarnie walczyli o odbudowanie państwa polskiego po I wojnie światowej. Była to lekcja patriotyzmu odwołująca się do naszej krośnieńskiej ziemi. Może w ten sposób lepiej udaje się zaakcentować wartości narodowe i państwowe sprowadzając je do czasu i regionu gdzie kiedyś żyli patrioci związani z naszą ziemią, którzy pomogli Polsce wybić się na niepodległość.
Dziękujemy naszym uczniom, którzy przygotowali część artystyczną na szkolną uroczystość oraz nauczycielom wspierającym te przygotowania.