Plan lekcji

Na skróty

Kierunki_2018

Technik Lotniskowych Służb Operacyjnych

Jeżeli interesujesz się nowoczesnymi technologiami, jeśli pasjonuje cię lotnictwo, samoloty oraz latanie, interesuje cię praca w porcie lotniczym, chcesz zdobyć nowoczesny zawód dający wiele możliwości zatrudnienia - zostań uczniem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie na kierunku: Technik Lotniskowych Służb Operacyjnych.

 

1


2

 

Lotnictwo oraz technika lotnicza jest największą, najdroższą i najbardziej prestiżową branżą. Latające samoloty coraz częściej widać nad naszymi głowami, a lotniska zapełniają się ludźmi, bo podróżowanie samolotem jest szybkie i przyjemne. Jednak wszystkie te samoloty, lotniska oraz pasażerowie potrzebują obsługi.

Zastanawiałeś się, jak pracują służby utrzymania lotniska, kto zajmuje się obsługą statków powietrznych i pasażerów ? Technik lotniskowych służb operacyjnych to prawa ręka kontrolera ruchu lotniczego, to osoba, która odpowiedzialna jest za monitorowanie stanu infrastruktury lotniska Jego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa operacji lotniczych i lotniskowych.

 

3



Technik lotniskowych służb operacyjnych zdecydowanie należy do przyszłościowych zawodów. Technik lotniskowych służb operacyjnych może znaleźć zatrudnienie na każdym lotnisku, zarówno na międzynarodowych portach lotniczych oraz małych aeroklubowych lotniskach. Technik lotniskowych służb operacyjnych może być także przepustką do innych zawodów związanych z lotnictwem, naprawą samolotów, obsługą w statkach powietrznych (stewardessy), a nawet pilotażem.
Najważniejszym aspektem, który powinien przekonać każdego do podjęcia nauki w zawodzie technik lotniskowych służb operacyjnych powinny być przede wszystkim prognozy na przyszłość. Transport lotniczy rozwija się dynamicznie, a co za tym idzie, wzrasta zapotrzebowanie na kadrę techniczną związaną z lotnictwem i obsługą lotnisk.

 

4
5

Lotnictwo jest najszybciej rozwijającą się branżą na świecie i bardzo wymagającą, tak więc każdy technik lotniskowych służb operacyjnych nie będzie miał problemów ze znalezieniem pracy w porcie lotniczym jaki sobie wymarzy na całym świecie.


Producent samolotów, firma Boeing, prognozuje, że do 2036 roku na całym świecie zaistnieje potrzeba zatrudnienia aż 548 tysięcy nowych inżynierów i techników lotniczych na świecie, a w Europie 96 600. Rozwój transportu lotniczego jest nieunikniony i dynamiczny, dlatego pracownicy z kwalifikacjami lotniczymi są szczególnie pożądani w kolejnych latach. Będzie to jeden z nielicznych przypadków, kiedy popyt znacznie przewyższy podaż na rynku pracy. Ponadto, praca w tym zawodzie sprawia, iż ciągle się rozwijasz i doskonalisz swoje umiejętności.

 

Dlaczego warto wybrać kierunek Technik Lotniskowych Służb Operacyjnych właśnie w „Mechaniku”?


• Posiadamy najnowocześniejsze pracownie (kwota doposażenia na przestrzeni ostatnich lat to ponad 24 mln złotych!), a wśród nich 6 laboratoriów lotniczych i 8 statków powietrznych;
• Organizujemy płatne staże i praktyki dla uczniów, które odbywają się w firmach lotniczych zagranicznych na terenie Austrii, Hiszpanii, Portugalii, Niemiec oraz Irlandii;
• Kształcimy w kierunku pokrewnym: Technik Mechanik Lotniczy - mamy wiec wieloletnie doświadczenie w branżach związanych z najnowocześniejszymi technologiami, współpracujemy z Aeroklubem Podkarpackim, Aeroklubem Mieleckim, Politechniką Rzeszowską oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Chełmie – jedyną licencjonowaną uczelnią w Polsce przygotowującą do licencji pilota zawodowego;
• Organizujemy wyjazdy oraz wycieczki do firm produkujących statki powietrzne oraz silniki lotnicze; odwiedzamy krajowe porty lotnicze oraz organizujemy wyjazdy na pokazy lotnicze w całej Europie;
• Doskonale przygotowujemy do egzaminów zewnętrznych przez co możemy się poszczycić wysoką zdawalnością egzaminów maturalnych i zawodowych
• Podejmujemy współpracę z największymi firmami regionu celem zachowania nieustannego kontaktu z przemysłem.

 

„Mechanik to szkoła z pasją…”

 

Rozwijamy zainteresowana uczniów poprzez prowadzenie kółek zainteresowań między innymi kółko modelarskie, na którym uczniowie tworzą własne modele samolotów, śmigłowców, dronów. Uczniowie biorą udział w pokazach lotniczych w całej Europie.

6

7

8

 

Jesteśmy doskonale przygotowani do kształcenia w zawodzie technik lotniskowych służb operacyjnych. Mamy odpowiednią bazę pomocy dydaktycznych. Posiadamy kadrę o najwyższych kwalifikacjach, zaplecze do organizacji praktyk zawodowych. Posiadamy Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii wyposażone w najnowocześniejsze pracownie oraz sprzęt techno-dydaktyczny.

 

9

10

11

Zobacz nasze pracownie - tutaj


Absolwent kierunku technik lotniskowych służb operacyjnych będzie doskonale przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

• monitorowania stanu infrastruktury portu lotniczego;
• zapewnienia bezpieczeństwa operacji lotniczych i lotniskowych;
• kontrolowania i właściwego oceniania sytuacji panującej na lotnisku;
• prawidłowego odczytywania parametrów urządzeń lotniskowych;
• profesjonalnego sprawdzania warunków pogodowych;
• współpracy ze służbami żeglugi powietrznej.

12

 

Uczniowie odbywają praktyki zagraniczne w ramach projektu Erasmus +.
Lizbona – Portugalia

 

13


Z uwagi na to, że jesteśmy REGIONALNYM OŚRODKIEM EGZAMINACYJNYM, egzamin zawodowy odbywa się u nas. Po jego zdaniu każdy absolwent uzyskuje dyplom Technika Lotniskowych Służb Operacyjnych.


W naszej szkole zdobywasz wiedzę, którą od razu wspierasz praktyką!

 

 

Technik mechanik

Technik mechanik - to fachowiec, który podoła każdemu zadaniu. Jest to zawód, który łączy wszystkie branże techniczne (lotnictwo, motoryzację i mechatronikę) oraz inne dziedziny przemysłu. Czy dzisiejszy świat mógłby funkcjonować bez maszyn? Nie jest to możliwe! Mechanizacja towarzyszy ludziom już od dawna. Jej rozwój jest bardzo dynamiczny. Dzięki obrabiarkom, w spawalnictwie, oraz innym technikom wytwarzania ludzkość korzysta z takich dobrodziejstw jak: samochody, samoloty, statki, pociągi po sprzęt użytku domowego.
Technicy mechanicy znajdują zatrudnienie na każdym etapie konstruowania, projektowania i na końcu wykonania części maszyn do gotowych wyrobów. Samochód, samolot, statek powietrzny i wszystkie inne środki transportu są wykonywane z tysięcy części, które są w odpowiedni sposób zmontowane w jedną całość. Bez nas techników mechaników nie byłoby to możliwe: w przemyśle pełnimy rolę konstruktora, technologa operatora a nawet programisty.

1   2



Uczniowie kierunku technik mechanik uczący się w Mechaniku mają zagwarantowane praktyki zawodowe w zakładach na terenie Doliny Lotniczej, dzięki temu mogą poznać realia funkcjonowania swojego zawodu w rzeczywistych warunkach firmy. Dla najlepszych uczniów szkoła zapewni praktyki zagraniczne (Austria, Niemcy, Irlandia, Hiszpania, Portugalia), które w całości są finansowane z funduszy europejskich programu Erasmus+. Dodatkowo na terenie Centrum Kształcenia Praktycznego znajduje się Centrum Edukacji Technicznej Haas. Dzięki tej współpracy w naszej placówce znajdują się obrabiarki CNC z najnowszymi wersjami oprogramowania na których uczniowie mogą nabywać wiedzę i doświadczenie oczekiwane przez przyszłych pracodawców.

3   4



 

Jeśli kochasz majsterkować, imponują Ci ludzie, którzy potrafią wykonać niemal każdy element dowolnego urządzenia to właśnie „Mechanik” jest szkołą dla Ciebie. Zajęcia prowadzimy ucząc praktycznych umiejętności, pozwalamy uczniom na kreatywne rozwijanie swoich pomysłów.
Szkolne pracownie wyposażone są w maszyny i urządzenia przemysłowe obecne w niemal większości zakładów produkcyjnych. Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej posiada pracownie maszyn CNC i obrabiarek konwencjonalnych. Laboratorium programowania obrabiarek jest bogato wyposażone w liczne trenażery układów Sinumerick, Haidenhaim i Fanuc. W innych pracowniach posiadamy współrzędnościową maszynę pomiarową, twardościomierze, maszynę wytrzymałościową, przyrządy pomiarowe. Nasza baza to również pracownia CAD/CAM posiadająca najnowsze oprogramowania do modelowania jak również wytwarzania części maszyn. Kolejnym atutem naszej placówki jest posiadanie spawalni wielostanowiskowej.

5   6



Nauka w zawodzie Technik Mechanik daje uczniom możliwość odbycia szkolenia z zakresu Obsługi i programowania maszyn sterowanych numerycznie CNC w Centrum Edukacji Technicznej HAAS mieszczącym się w ZSP3. Kurs jest przeprowadzany pod okiem dystrybutora obrabiarek HAAS oraz firmę Abplanalp. Ukończenie szkolenia daje absolwentom możliwość zdobycia dobrze płatnej pracy w Polsce i za granicą.

 7 8 

 

9

 

Dlaczego kierunek Technik Mechanik to najlepszy wybór ?



• Posiadamy najnowocześniejsze pracownie (kwota doposażenia na przestrzeni ostatnich lat to ponad 24 mln złotych!);
• Organizujemy płatne staże i praktyki dla uczniów, które odbywają się w firmach zagranicznych na terenie Austrii, Hiszpanii, Portugalii, Niemiec oraz Irlandii;
• Uczniowie „Mechanika” mają możliwość pozyskania dodatkowych kwalifikacji w ramach bezpłatnych szkoleń i kursów między innymi: kurs automatyki i programowania, mechatroniki samochodowej, prawo jazdy, kurs spawania, kurs operatora obrabiarek CNC, kurs SEP;
• Nasza kadra nauczycieli i instruktorów zawodu to ludzie z pasją znający potrzeby ,,rynku Doliny Lotniczej";
• Organizujemy wyjazdy oraz wycieczki na targi branżowe w Polsce i poza jej granicami;
• Doskonale przygotowujemy do egzaminów zewnętrznych przez co możemy się poszczycić wysoką zdawalnością egzaminów maturalnych i zawodowych;
• W ramach współpracy HTEC w szkole prowadzone są praktyczne porady dla operatorów CNC;

Kwalifikacje absolwenta technika mechanika:

• Programowania i obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie CNC;
• Nadzorowania pracy maszyn i urządzeń oraz rozpoznawania ich stanu technicznego;
• Organizowania i nadzorowania przebiegu procesów wytwarzania maszyn i urządzeń;
• Badania części i zespołów oraz maszyn i urządzeń;
• Organizowania i nadzorowania przeglądów oraz zabiegów konserwacyjnych;
• Projektowania prostych obiektów mechanicznych;
• Sporządzania dokumentacji konstrukcyjnej odręcznej i komputerowej;
• Projektowania podstawowych procesów, obróbki i montażu wraz ze sporządzeniem ich dokumentacji technologicznej;
• Sporządzania uproszczonych kalkulacji wytwarzania i naprawy maszyn i urządzeń;
• Pracować w zespole lub kierować jego pracą;
• Organizowania zaopatrzenia i zbytu;
• Prowadzenia komputerowej dokumentacji związanej z wykonywaną pracą;
• Jak założyć i prowadzić własną firmę.

Po technikum możesz kontynuować naukę na wielu kierunkach technicznych jak: Budowa Maszyn, Automatyka i Robotyka, Mechatronika, Inżynieria Materiałowa, a także Lotniczym.

 

Mechatronik

Mechatronik

(automatyka i robotyka przemysłowa, przemysł motoryzacyjny)


Mechatronik to osoba zajmująca się projektowaniem i wcielaniem w życie rozwiązań wykorzystujących nowoczesne technologie z zakresu automatyki i robotyki. Czyni to 

z absolwentów osoby szczególnie poszukiwane przez pracodawców i gwarantuje ciekawą, i dobrze płatną pracę. Dobrzy mechatronicy są pożądani na rynku pracy w kraju i za granicą.

image001 

 

Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia

W zawodzie mechatronik nauka odbywa się w systemie 3 - letnim. W trakcie nauki wyodrębniono jedną kwalifikacje, po zdaniu, której uczeń uzyskuje dyplom.

ELM.03. Montaż, uruchamianie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych.

Sylwetka absolwenta
Absolwent kończący szkołę na kierunku mechatronik będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:
• robotyki i automatyki;
• programowania urządzeń mechatronicznych;
• obsługi oraz konserwacji układów pneumatycznych, elektrycznych i elektronicznych;
• programowanie i obsługa obrabiarek;
• naprawa urządzeń i systemów mechatronicznych;
• prototypowanie przy użyciu druku 3D.

Dodatkowe umiejętności

Uczniowie „Mechanika” wybierający zawód mechatronik, mogą uzyskać dodatkowe umiejętności potwierdzone certyfikatami z zakresu programowania obrabiarek numerycznych, diagnozowania oraz naprawy układów i podzespołów mechatroniki samochodowej, spawalnictwa. Umiejętności pozyskane w trakcie nauki sprawiają, że będąc absolwentem staniesz się specjalistą posiadającym wiedzę i umiejętności z zakresu robotyki, informatyki, elektroniki, elektrotechniki, mechaniki, sterowania oraz automatyki. Podejmujemy współpracę z największymi firmami regionu celem zachowania nieustannego kontaktu z przemysłem., oraz firmami innowacyjnej gospodarki.

 

image003 

 

Mechatronik znajdzie zatrudnienie w:

• zakładach przemysłowych przy montażu, instalacji i eksploatacji urządzeń mechatronicznych;
• przy obsłudze i konserwacji zrobotyzowanych linii produkcyjnych;
• obsłudze manipulatorów;
• warsztatach i serwisach branży samochodowej;
• warsztatach naprawczych sprzętu mechatronicznego np. serwisy AGD;
• firmach instalacyjnych zajmujących się montażem np. alarmów, automatycznych bram garażowych, instalacji fotowoltaicznych, tzw. inteligentnych domów.

Baza dydaktyczna naszej szkoły

Posiadamy nowoczesną bazę pomocy dydaktycznych z zakresu robotyki, elektrotechniki i elektroniki, automatyki, mechatroniki samochodowej, urządzeń sterowanych numerycznie. Są to między innymi:
• pracownie pneumatyki i hydrauliki;
• pracownie elektrotechniki i elektroniki;
• symulatory linii produkcyjnych;
• drukarki 3D;
• obrabiarki sterowane numerycznie CNC;
• ploter laserowy;
• stanowiska dydaktyczne z zakresu programowania sterowników przemysłowych;
• multimetry, zasilacze, oscyloskopy, analizatory stanów logicznych, multimedialne zestawy edukacyjne (trenażery), stacje lutownicze;
• stanowiska dydaktyczne z zakresu pneumatyki, elektropneumatyki, sensoryki oraz napędu elektrycznego.

 

 

image004   image005
   
image006 image007.jpg
   
image008.jpg image009

 

persp

konkurs 2

jubileusz

SPACER

baner egzaminy 2024

baner festiwal 2

librus

praktyki 2

spot 2

 

 

PARTNERZY
  GO PGNiG Technologie poziom RGB   43   lotams   logo1
 
              Eba logo

 DANE KONTAKTOWE                          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
       PANS   logo A M           
     pwsz ch