Plan lekcji

Na skróty

IV Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki

W dniach 21 – 22 marca 2016 r. w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii ZSP nr 3 odbyła się już czwarta edycja Festiwalu Nauki i Techniki. Rozpoczęcie Festiwalu miało miejsce 21 marca br. w godzinach przedpołudniowych, a na uroczystość tę przybyli parlamentarzyści, przedstawiciele Sejmiku Województwa Podkarpackiego, samorządu krośnieńskiego, przedstawiciele uczelni wyższych z Krakowa, Rzeszowa, Kielc i Krosna, przedstawiciele samorządu krośnieńskiego, szefowie firm i podmiotów z którymi ZSP3 współpracuje, przedstawiciele instytucji z terenu Krosna i powiatu krośnieńskiego. Honorowym patronatem Festiwal objęli : Prezydent Miasta Krosna i Podkarpacki Kurator Oświaty. Dlatego uroczystość inauguracji Festiwalu Nauki i Techniki rozpoczęła się do przywitania gości przez dyrektora Bogdana Adamskiego, który następnie głos oddał Panu Piotrowi Przytockiemu – Prezydentowi Miasta Krosna i Pani Lucynie Opoń – kierownikowi krośnieńskiego Oddziału Podkarpackiego Kuratorium Oświaty.

Po oficjalnym rozpoczęciu Festiwalu, zaproszeni goście jak i młodzież ze szkół gimnazjalnych oraz szkół podstawowych mogli obejrzeć pokazy ćwiczeniowe RCEZiNT oraz partnerów zaproszonych na Festiwal : Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Politechnika Świętokrzyska w Kielcach , Politechnika Krakowska , Politechnika Rzeszowska , Uniwersytet Rzeszowski , PWSZ Krosno, Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno, Aeroklub Podkarpacki, Automobilklub Małopolski , KSM Żużel , Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych Warszawa, WORD Krosno oraz inni wystawcy reprezentujący Dolinę Lotniczą. Festiwal był adresowany do młodzieży szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych Miasta Krosna i Powiatu Krośnieńskiego, podczas którego zaplanowano i zrealizowano szereg atrakcji dla odwiedzających – m.in. interaktywną wystawę i pokazy „Umysł przyłapany” przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Celem Festiwalu było popularyzowanie nauki i promocja technicznych kierunków kształcenia oraz nowoczesnych technologii we współczesnej gospodarce. Poprzez organizację Festiwalu chcieliśmy wśród uczniów promować ciekawość świata oraz rozwijać wyobraźnię i kreatywność. Pokazać chcieliśmy też, że nauka może być też dobrą zabawą i fascynującą przygodą. Ponadto Festiwal pokazał świat nauki i techniki w sposób zrozumiały, zarazem atrakcyjny i niekoniecznie w murach szkolnych. Celem było też zaprezentowanie młodzieży zawody współczesnych technologii, wskazywanie kwalifikacji i kompetencji, które najlepiej przygotowują do życia bez zmartwień o własną karierę zawodową.
W zaplanowanej tegorocznej edycji Festiwalu w pokazie pn. „Umysł Przyłapany”, przygotowanym przez Centrum Nauki Kopernik, animatorzy opowiedzieli o tym, jak iluzjoniści oraz fachowcy od reklamy wykorzystują wiedzę o funkcjonowaniu naszego umysłu, oraz niedoskonałościach naszych zmysłów. Przedstawili również jak różnorodnie człowiek postrzega otaczający świat. Pokaz opierał się na prezentacji doświadczeń przy aktywnym zaangażowaniu publiczności. Dzięki odpowiednio dobranym eksperymentom przemawiającym do wyobraźni i uzupełnionym dużą dawką poczucia humoru, pokaz był świetną zabawą, ale przede wszystkim fantastycznym sposobem przekazywania wiedzy.W trakcie trwania Festiwalu dzieliliśmy się również doświadczeniami i wiedzą na temat programu Erasmus+. Dla wszystkich zainteresowanych uruchomiliśmy specjalne stanowisko "MECHANIK W EUROPIE", gdzie koordynatorzy i uczestnicy projektów odpowiadali na pytania dotyczące funkcjonowania programu, technicznych aspektów realizowanych mobilności oraz efektów osiąganych przez nich dzięki mobilnościom zagranicznym. Więcej informacji o realizowanych projektach Erasmus+ można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Mamy nadzieje, że Festiwal spełnił swoje oczekiwanie i już teraz zapraszamy na piątą jego edycję tj. V Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki, który odbędzie się w Centrum Nowoczesnych Technologii w dniach : 20 – 21 marca 2017 r. z zupełnie nową i innowacyjną ofertą.
Poniżej prezentujemy zdjęcia z Festiwalu.

 

 
< >
Egzamin Maturalny 2019/2020

Egzamin Maturalny 2019/2020

EGZAMIN MATURALNY 2019/2020 Komunikaty Harmonogram egzaminów w 2020 roku Komunikat o dostosowaniach w roku szkolnym 2019/2020 Komunikat o przyborach w 2020 r. Lista systemów operacyjnych, programów użytkowych oraz języków programowania w przypadku egzaminu maturalnego z informatyki w 2020 roku Komunikat...

Praktyki Zagraniczne

Praktyki Zagraniczne

W 2017 roku uruchomiliśmy dla Was specjalną platformę, na której prezentujemy informacje na temat działań finansowanych ze środków Unii Europejskiej. W związku z zakończeniem realizacji projektu pn.: „Budowanie i poszerzanie kompetencji zawodowych i językowych uczniów ZSM poprzez program praktyk...

O nas

O nas

W skład ZSM wchodzą: Centrum Kształcenia Zawodowego Technikum Zasadnicza Szkoła Zawodowa Regionalny Ośrodek Egzaminacyjny (ROWEZ) Ośrodek Kursowo - Szkoleniowy Stacja Kontroli Pojazdów RCEZINT Muzeum Motoryzacji   Zespół Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica...

Egzamin Zawodowy

Egzamin Zawodowy

  Egzaminy w sesji letniej czerwiec - lipiec 2020  Harmonogram egzaminów zawodowych   Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie składa się z: Części pisemnej egzaminu trwającej 60 minut polega na rozwiązaniu testu pisemnego i przeprowadzany jest z wykorzystaniem    ...

baner konkurs 5

baner festiwal

baner covid 5

baner egzaminy 4a

baner plan l 4

librus

praktyki 2

spot 2

 

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch