Plan lekcji

Na skróty

Zakończenie roku szkolnego (2)

02424 czerwca br. w piątek odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2021/2022. Ze względu na słoneczną pogodę wydarzenie to zaplanowano odrębnie dla dwóch szkół na dziedzińcu Centrum Kształcenia Zawodowego. Najpierw na godz. 9.00 zaproszono uczniów i nauczycieli Branżowej Szkoły I st. Po wprowadzeniu sztandaru ZSM i odegraniu hymnu państwowego, dyrektor Bogdan Adamski podsumował wszystkie działania edukacyjne w mijającym roku. Nie był to czas łatwy bo nauce przeszkadzała pandemia i nauka zdalna, a od lutego br. wojna na Ukrainie. To wszystko wpłynęło na trudności, z którymi wszyscy musieliśmy się zmierzyć. Było też wystąpienie ucznia klasy III BS I st., który w imieniu uczniów kończących szkołę, podziękował za wspólnie spędzone lata. Po tej części, dyrektor wraz z wicedyrektorami i nauczycielami wychowawcami klas III-ich BS I st. wręczył dyplomy ukończenia szkoły. Uroczystość dla uczniów BS I st. zakończyła się przejściem do sal lekcyjnych gdzie wychowawcy klas uczniom klas drugich i trzecich wręczali świadectwa promocyjne.
Natomiast uczniowie klas Technikum spotkali się w tym samym miejscu o godz. 10.30. Obok nich na uroczystość zakończenia roku szkolnego przybyli nauczyciele, wychowawcy klas oraz Przedstawiciele Zarządu Fundacji Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel – Ostrowskiej w osobach: Pani Grażyna Więcek i Pan Zygmunt Jerzyk. Uroczystość jak wcześniej rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru ZSM i odegrania hymnu państwowego. Następnie dyrektor B.Adamski mówił o trudnościach dla uczniów, ich rodziców i nauczycieli wynikających z realizacji zajęć edukacyjnych w warunkach pandemii, która wymusiła nauczanie zdalne. Dodatkowym utrudnieniem stały się działania wojenne na Ukrainie. Akurat w Technikum są uczniowie z Ukrainy, a ich powrót do szkoły oraz trauma wojenna stały się problemem, który towarzyszył całej szkole.

Czytaj więcej...

III a T Mistrzem Szkoły w Jeździe Symulatorem Samochodu Rajdowego !!! (2)

004Finał rozgrywek odbył się w środę, 15 czerwca 2022 r. w plenerze, przed głównym wejściem do szkoły na jednym z naszych symulatorów jazdy, z wykorzystaniem gry „Live for speed”. Emocje były bardzo duże aż do ostatniego przejazdu a o tytule mistrzowskim po zliczeniu 3 najlepszych przejazdów wszystkich zawodników zadecydowało 0,48 sekundy ! W finale spotkały się cztery najlepsze drużyny. Po pierwszym etapie w „małym finale” wystąpiły klasy II a T i III d T. Brązowy medal ostatecznie wywalczyła klasa III d T, która z łącznym czasem 121.68 sec. pokonała klasę II a T o 11.51 s . W wielkim finale spotkały się klasy I b T oraz III a T. Łączny czas przejazdów najlepszej drużyny to 111.20 s. a wicemistrza 111.68 s. Zwycięzcom gratulacje składała licznie zgromadzona publiczność a druga drużyna z I b T już teraz zapowiedziała rewanż za rok.
Najlepsze drużyny wystąpiły w składzie:
I miejsce – klasa III a T
1. Łukasz Raus, Dawid Gazda, Michał Prajzner, Maciej Szczurek
II miejsce – klasa I b T
1. Jakub Stanisz, Adrian Jureczko, Mateusz Kopcza, Rafał Drzyzga
III miejsce – klasa III d T
1. Szymon Zajdel, Szymon Kubit, Kacper Hawrot, Aleks Pańko

Czytaj więcej...

Uczeń Mechanika Mistrzem Polski (2)

03627 maja 2022 r. na obiektach Automobilklubu Rzeszów odbyły się mistrzostwa województwa podkarpackiego XXIV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Turniej ten był przygotowany i przeprowadzony przez Polski Związek Motorowy, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, Komendę Główną Policji. Całemu wydarzeniu patronował Minister Edukacji i Nauki.
Drużyna reprezentująca naszą szkołę zdobyła pierwsze miejsce i tym samym zakwalifikowała się do finału ogólnopolskiego w którym biorą udział mistrzowie z poszczególnych województw.
W dniach 13 – 14 czerwca br. w Myślenicach rywalizowało 15 najlepszych drużyn z całej Polski w następujących konkurencjach:
- testy ze znajomości przepisów ruchu drogowego
- testy ze znajomości zasad poruszania się na skrzyżowaniach
- jazda sprawnościowa samochodem z talerzem Stewarta
- pierwsza pomoc przedmedyczna
- jazda sprawnościowa skuterem na torze przeszkód
- przygotowanie pojazdu do jazdy (motorower, motocykl, samochód)


W skład drużyny Zespołu Szkół Mechanicznych wchodzili:
1. Adrian Jureczko kl. I b Technikum
2. Wojciech Szafran kl. III kl Technikum
3. Wojciech Delimat kl. III kl Technikum

Czytaj więcej...

Wiosenny Rajd Mechanika 2022 – Chryszczata (2)

049Tegoroczny Wiosenny Rajd Mechanika odbył się w Międzynarodowy Dzień Dziecka. Celem naszej wycieczki były Jeziorka Duszatyńskie znajdujące się w Rezerwacie „Zwiezło” oraz zdobycie najwyższego w tej okolicy szczytu – Chryszczatej (998 m npm), który jest najbardziej na zachód wysuniętym szczytem Bieszczad.
Wyjechaliśmy z Krosna wczesnym rankiem i przez Duklę, Jaśliska i Kmańczę dojechaliśmy do Duszatyna leżącego nad rzeką Osławą, która jest granicą pomiędzy Bieszczadami a Beskidem Niskim. Tam weszliśmy na szlak turystyczny i udaliśmy się nad Jeziorka Duszatynskie, które powstały poprzez osunięcie się ogromnych mas ziemi i skał na potok Olchowaty. Stamtąd udaliśmy się na szczyt Chryszczatej należącej do Bieszczad i znajdującej się w Koronie Bieszczad – czyli w zestawie najważniejszych szczytów tego pasma górskiego. Po zejściu z gór, w drodze powrotnej, zatrzymaliśmy się w okolicach Jaślisk, by zakończyć nasz rajd tradycyjnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasy.

Czytaj więcej...

Lotnicy z Mechanika na konferencji z udziałem Macieja Laska (2)

004We wtorek 14 czerwca br. uczniowie z klas lotniczych Zespołu Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica w Krośnie mieli okazję spotkać się z Panem dr Maciejem Laskiem, byłym przewodniczącym Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych i obecnym posłem na sejm RP. Spotkanie zainicjował Pan Piotr Przytocki – prezydent Miasta Krosna.
Konferencja odbyła się w Krośnie w Inkubatorze Przedsiębiorczości. Tematem przewodnim wykładu było zagadnienie: "Czy lotnictwo może być bezpieczne?". Informacje przekazane na spotkaniu dotyczyły wszelakich obszarów i zdarzeń związanych z bezpieczeństwem w lotnictwie, w których to Pan dr M. Lasek jako wybitny ekspert brał w nich udział. Dzięki ogromnemu doświadczeniu Pana posła, treść i tematyka prezentacji była możliwa do przekazania w bardzo efektywny i przyswajalny sposób. Podczas swojej czteroletniej pracy jako Przewodniczący Komisji Badania Wypadków Lotniczych miał do czynienia z wieloma wypadkami, incydentami i innymi zdarzeniami które rozwiązywał z pomocą swoich współpracowników. Jak wspominał, niejednokrotnie były to sprawy trudne i zawiłe.
Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali przekazu, a pozyskaną wiedzę będą mogli wykorzystać w swoim późniejszym kształceniu lub wykonywaniu zawodu związanego z lotnictwem.

Czytaj więcej...

Wyjazdy zagraniczne uczniów z „Mechanika” (2)

043Kolejna 8-osobowa grupa uczniów zakończyła swoją przygodę z programem Erasmus+. Na przełomie maja i czerwca br. uczniowie klas: technik mechatronik, technik mechanik oraz technik pojazdów samochodowych odbywali swoje dwutygodniowe praktyki zawodowe w Hiszpanii – Alicante. Swoje umiejętności praktyczne szlifowali pod okiem mentorów firm AUTO CARASCOSA oraz Talleres Benalua.
Czas wolny wypełniony był zwiedzaniem ciekawych miejsc okolic Alicante. Swoistą wizytówką i najbardziej rozpoznawalnym symbolem Alicante jest Zamek Świętej Barbary. Przypuszczalnie został on wybudowany pod koniec IX wieku, dzisiaj pozostałości tej budowli kryją w sobie niezwykły klimat i atmosferę oraz doskonały punkt widokowy na całą zatokę, stare miasto, a nawet pobliską wyspę Tabarka. Odpoczynkiem od upałów była niewątpliwa wizyta w bardzo pięknym ogrodzie usytuowanym na obrzeżach miasta El palmeral park, liczność palm, kaskad oraz urokliwych mostów pozwoliła na odpoczynek i relaks.
W samym Alicante uczniowie odwiedzili muzeum sztuki współczesnej oraz muzeum figur, prezentujące dorobek kulturalny związany z fiestą organizowaną w Alicante corocznie w czerwcu, a związaną z pokazem kukieł nawiązujących do życia społeczno-kulturalnego mieszkańców tego miasta na przełomie całego roku.
Oczywiście skoro Hiszpania, to nie mogło zabraknąć wycieczek na plaże, nie tylko w centrum miasta, ale również w jego okolicach. Na 244 km linii brzegowej rozsianych jest wiele plaż, które wabią miłośników słońca, nurków, surferów, żeglarzy i artystów, którzy kochają żywe, intensywne kolory. Niezapomniane wrażenia wywarło na nas kolorowe miasteczko Villajoyosa, w którym znajduje się fabryka czekolady. Po zwiedzaniu oraz degustacji czekolady, obowiązkowo plaża i odpoczynek pośród wysepek palm.

Czytaj więcej...

W Mechaniku odbył się X Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki - aktualizacja (2)

03730 maja 2022 r. w Zespole Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica w Krośnie odbył się X Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki. Festiwal był adresowany do młodzieży szkół podstawowych Miasta Krosna, Powiatu Krośnieńskiego i sąsiednich powiatów. Podczas Festiwalu zaprezentowano szereg atrakcji dla odwiedzających, a dla młodzieży szkolnej był okazją do udziału w licznych eksperymentach naukowych i laboratoryjnych. W tym roku zaprezentowano nową formułę Festiwalu gdzie obok ZSM, a w tym laboratoriów RCEZiNT były prezentacje, zajęcia laboratoryjne, ćwiczenia i pokazy partnerów oraz uczestników Festiwalu:

 

 

  • Centrum Nauki Kopernik z Warszawy,
  • Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych w Warszawie,
  • Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza z Rzeszowa,
  • LOTAMS z Warszawy,
  • 35 Batalion Lekkiej Piechoty Rzeszów – Sanok,
  • Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie,
  • WORD w Krośnie,
  • Mobilne Planetarium – Krosno,
  • Politechnika Rzeszowska,
  • Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie

Czytaj więcej...

Kolejny sukces uczniów Mechanika (2)

006W sobotę 21 maja br. w Centrum Szkoleniowym firmy Bosch w Warszawie odbył się Finał Ogólnopolski XXIII Olimpiady Techniki Samochodowej. Prowadziła do niego długa droga. Do pierwszego etapu zgłosiło się około 2500 uczniów ze 100 szkół o profilu samochodowym z całej Polski. Zakres tematyczny olimpiady obejmował podstawę programową dla technika pojazdów samochodowych rozszerzoną o wiedzę i umiejętności dotyczące nowinek technicznych. Nad poziomem merytorycznym olimpiady czuwali pracownicy naukowi Politechniki Warszawskiej. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 293 uczniów. Należało rozwiązać test złożony z 40 skomplikowanych pytań w ciągu 45 minut. Kilka z nich dotyczyły obliczeń związanych z parametrami pracy silnika spalinowego, obwodów elektrycznych, układów hydraulicznych i pneumatycznych, a także wytrzymałości materiałów. Na podstawie testu została wyłoniona grupa finalistów, którzy próbowali swoich sił wykonując zadania na prawdziwych samochodach ale najczęściej z zakresu mechatroniki samochodowej. W tym roku do finału Konkursu dotarło 13 uczniów z 7 szkół. Znalazło się tam też dwóch uczniów z krośnieńskiego Mechanika. Byli to Michał Gacek i Tomasz Jodłoski ze swoim opiekunem Piotrem Bosiem. Finał polegał na wykonaniu dwóch zadań, a każde w czasie 15 minut.

Czytaj więcej...

Uczniowie Mechanika z wizytą w Krakowie (2)

001Niezwykle inspirująco i ciekawie spędzili czas w Krakowie uczniowie klasy 3 kl Technikum odwiedzając firmę ASTOR Robotics Center i Muzeum Lotnictwa Polskiego. ARC to firma specjalizująca się w rozwiązaniach zrobotyzowanych. Roboty przemysłowe- bo takie mogliśmy obejrzeć są dziełem dwóch marek : Kawasaki i Epson SCARA. Roboty te mają szerokie spektrum zastosowań produkcyjnych : od spawania, przez obsługę maszyn po produkcję pieczywa i paletyzację. Jednym z procesów, które mogliśmy podejrzeć był pick&place dotyczący przekładania lub pakowania małych elementów, które z przyczyn technologicznych należy pobierać pojedynczo (robot Kawasaki YF03N).
W sytuacjach niebezpiecznych dla zdrowia pracowników (np. wdychania oparów podczas malowania czy klejenia) wykorzystuje się robot, który za pomocą aplikatora nanosi daną substancję na obiekt, który dodatkowo może się poruszać , co więcej ma zdolność precyzyjnej koordynacji z przemieszczającymi innymi elementami stanowiska.
Robot paletyzujący Kawasaki Robotics CP układa gotowe wyroby w określony sposób , tak aby można je było bezpiecznie przetransportować. Robot AGILOX należący do floty robotów transportowych porusza się bez centralnego systemu sterowania, co oznacza, że pojazdy przemieszczają się po zakładzie w sposób autonomiczny.

Czytaj więcej...

PARTNERZY
  GO PGNiG Technologie poziom RGB   43   lotams   logo1
 
              Eba logo

 DANE KONTAKTOWE                          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
       PANS   logo A M           
     pwsz ch